Specialiseret juridisk rådgivning på højeste faglige niveau.
Kontakt advokat Monica Kromann på 8618 1102 eller send en e-mail

Kromanns juridiske brevkasse

Ønsker du svar på et spørgsmål,  som må offentliggøres i juridisk brevkasse - evt. i anonymiseret form -  så send mig en mail på mk@advokatkromann.dk og er du heldig, vil du ugen efter kunne læse svaret i avisen.

Du finder svar på alle publicerede og stillede spørgsmål her i brevkassen.

God fornøjelse med læsningen!

Spørgsmål:

Påvirkes min kontanthjælp og boligstøtte af en eventuel flytning?

Kære Monica Kromann

 

Jeg er en enlig mor på kontanthjælp, som også får boligstøtte. Jeg har et par spørgsmål, som jeg håber, du vil være behjælpelig med:

1.Kan min ekskæreste udleje sit hus til mig, hvis han ejer huset?

2.Vil min kontanthjælp blive påvirket heraf?

3.Vil min boligstøtte blive påvirket heraf?

På forhånd tak for hjælpen.

 

Med venlig hilsen

 

Susanne


Svar:

Kære Susanne

 

Tak for dit spørgsmål til min juridiske brevkasse, som jeg vil besvare i det følgende.

Med hensyn til dit første spørgsmål er det helt korte og enkelte svar: ja, din ekskæreste kan godt udleje sit hus til dig. Dette da enhver ejer af en bolig kan vælge at udleje denne. At I har en fortid sammen eller fortsat er i kontakt ændrer ikke på dette.

I skal dog i den forbindelse være opmærksomme på, at I i så fald indgår en lejeaftale, som derved vil være omfattet af Lejeloven.

Lejeloven indeholder en del beskyttelsespræventive bestemmelser til fordel for lejer. Det vil sige, at der eksempelvis vil gælde nogle regler for, hvornår lejemålet må opsiges samt med hvilke varsler. Jeg vil derfor anbefale jer at få udarbejdet en lejekontrakt, som I begge er enige om.

I forhold til dit spørgsmål om, hvorledes din kontanthjælp vil blive påvirket af flytningen, er udgangspunktet nej.

Såfremt du ikke er i et forhold med vedkommende, vil din kontanthjælp ikke blive påvirket af, at du flytter ind i et hus, som din ekskæreste ejer. I tilfælde af, at I skulle indlede et forhold igen, og evt. flytte sammen, vil dette ej heller påvirke din kontanthjælp.

Din kontanthjælp vil dog blive påvirket, i tilfælde af, at du bliver gift, da beløbet du modtager i kontanthjælp også beregnes ud fra den anden ægtefælles indkomst. Det følger netop af lov om ægtefællers økonomiske forholds § 4, at der eksisterer en gensidig forsørgelsespligt i ægteskabet, og derfor vil en fremtidig ægtefælles indkomst altså have indflydelse på din kontanthjælp.

I forhold til dit spørgsmål om boligstøtte, skal det bemærkes, at din boligstøtte ikke automatisk følger med, når du flytter til en ny bolig. Din boligstøtte ophører den dag du flytter fra din nuværende bolig, og du skal dermed igen søge om boligstøtte til din nye bolig.

Din boligstøtte beregnes ud fra din indkomst, lejemålets størrelse og huslejens størrelse. Såfremt disse forhold er uændrede for så vidt angår den nye bolig, så bør din boligstøtte ikke påvirkes heraf. Det er ikke af betydning for din boligstøtte, at udlejer er din ekskæreste.

Antallet af beboere i lejemålet kan dog også have indflydelse på boligstøtten. Flytter du sammen med eksempelvis en kæreste, vil kun én af jer kunne modtage boligstøtte. Boligstøtten kan endvidere blive påvirket, hvis du flytter sammen med din kæreste, da boligstøtten som udgangspunkt beregnes ud fra husstandsindkomsten.

 

Jeg håber, at ovenstående besvarede dit spørgsmål. Såfremt du har brug for rådgivning eller har yderligere spørgsmål, vil jeg anbefale dig at kontakte en advokat med speciale i familieret eller lejeret. Du er naturligvis altid velkommen til at kontakte KROMANN advokatfirma for bistand i forbindelse hermed.

 

Det er muligt at læse flere af mine brevkasseindlæg om familie – og arveretligeemner på min hjemmeside: www.advokatkromann.dk/brevkasse.

 

Med venlig hilsen

 

Monica Kromann

Advokat (H)

mk@advokatkromann

Emner:

Danske Familieadvokater Advokatkodeks Advokatsamfundet Danske ArveretsAdvokater

  Vi bruger cookies for at forbedre brugeroplevelsen, samt til statistiske formål.